بهار طبی ،بهترین زمان پاکسازی بدن

موضوعات : Traditional-Medical

براساس دیدگاه‌ مكتب طب سنتی ایران، با شروع بهار طبی و  از بین رفتن به تدریجی برودت و سرمای زمستان  و کم کمک هوا لطیف می‌شود و بهار طبی آغاز می شود. با گرم شدن تدریجی هوا همان طور که طبیعت جهان هستی بیدار می‌شود طبیعت وجودی انسان‌ها نیز بیدار می‌شود .

همه ما باید در خصوص تاثیر تغییرات موقعیت جغرافیایی ، فصول در سنین مختلف بر مزاج صحی خود که با آن احساس سلامتی می کنیم ، آگاهی لازم را داشته باشیم و بدانیم که این تغییرات در کل بدن تأثیر می‌گذارد.


همان طور که افراد از نظر چهره و اثر انگشت با هم فرق دارند از لحاظ مزاج نیز با هم متفاوت هستند . به‌طور قطع هر فردی بایستی دستورهای بهداشتی خاص خود را رعایت کنند تا تندرست بماند.

با توجه به این نکته که در فصل زمستان، به دلیل تمرکز حرارت بدن در معده و دستگاه گوارشی ، مقدار غذایی که مصرف می‌کنیم در مقایسه با سایر فصل‌ها بیشتر است، این افزایش مصرف موادغذایی به‌دنبال خود، افزایش میزان موادزائد و غیرضروری را به همراه دارد.به این ترتیب حفره‌های ریز و بافت‌های بدن از این موادزائد انباشته می‌شود و چون در فصل زمستان نسبت به سایر فصول کمتر عرق می‌کنیم این مواد زائد، امکان خروج از طریق پوست را پیدا نمی‌کنند به مرور با گرم شدن طبیعت و آغاز بهار طبی ،هوای بهاری حرارت به درون فرو رفته را به بیرون می‌راند و این مواد زائد انباشته درون بدن که از حالت انجماد خارج شده، در بدن به جریان می‌افتند . در نتیجه این مواد به سطح پوست نزدیک و آماده دفع می شوند.

حکمای طب سنتی همگی بر پاک سازی بدن از مواد زائد و فضولات شدیداً مضر سیال در خون تاکید دارند.در این حالت نخستین كاری كه هر فرد باید انجام دهد پاك‌سازی بدن است.  البته با در نظر گرفتن مزاج ، عادت‌ها و قابلیت‌های فردی، پاك‌سازی بدن از طرق حجامت كردن، فصد یا مصرف داروهای مسهل و قی و ... صورت می گیرد که بایستی با صلاح دید متخصصان طب سنتی انجام پذیرد.

چنانچه بدن از سموم پاک نشود، دریافت غذای بیشتر نه تنها باعث سلامتی نمی‌شود، بلکه زمینه بروز بیماری‌هایی نظیر مشکلات چشمی، دمل‌های چرکی، بثورات پوستی، خونریزی از بینی و خونریزی و پارگی برخی رگ‌های بدن می شود که  به دلیل زیادی خون ناشی از عدم دفع مواد و فضولات در بدن  متورم شده و یا زمینه انتقال مواد دفعی به اعضای ضعیف بدن رافراهم می‌کند.در کنار پاکسازی بدن ، حکمای همواره بر  تغذیه درست و سالم متناسب با فصل و استفاده از غذا های لطیف در فصا بهار ( پرخوری و ‌رعایت نكردن رژیم غذایی موجب ضعیف شدن توان و ایمنی بدن شده و به این ترتیب زمینه ابتلا به بیماری در افراد فراهم می‌شود ) و همچنین گردش در دامان طبیعت و انجام حرکات بدنی تاکید فراوانی داشته اند.

با توجه نکات فوق فصل بهار  بهترین زمان برای پاکسازی بدن از سموم است  و  ماه حزیران بهترین زمان برای حجامت است و اگر این پاکسازی هدفمند و با کمک شیوه‌های طبیعی طب سنتی انجام شود ، می‌توان بهار و تابستانی بدون بیماری را سپری کرد.کپی
لینک اشتراک گذاری

  • 8320
  • 0