افشره خوراکی بابونه ( Chamomile )

موضوعات : HerbalMedicine

بابونه یکی از گیاهان دارویی منتخب سازمان جهانی بهداشت "WHO"بوده و دارای کاربـرد های متـنوعی است. از جـمله در درمـان بیـماریـهای گوارشـی به عـنوان ضد اسپاسم، ضد نفخ، ضدالتهاب روده باریک و در درمان سوء هاضمه، کولیت و زخم معده مورد استفاده قرار میگیرد. بابونه در درمان اضطراب، التهاب، تحـریکات پوستی، زخـم و سوخـتگی های سـطحی (به ویژه در ادرار سوختگی اطفال) به کـار می رود. این گیاه آنتی سپتیک، آنتی باکتـریال و ضـد قارچ بوده و بصورت غرغره در درمان عفونت های دهان و گلو استفاده می شود. مواد موثره گل­های این گیاه در مراقبت و نگهداری پوست و مو نیز بسیار موثر است.


موارد مصرف

  • ضدالتهاب
  • ضد عفونی کننده دستگاه گوارش

 

مکانیسم اثر

            ضد التهاب

ترکیبات موجود در افشره بابونه موجب توقفدو آنزیم سیکلواکسـیژناز و لیـپواکسـیژناز شــده و در نتیـجه از تولیـد پروستاگلاندین ها و لوکوترین ها که از عوامل اصلی التهاب هستند،جلوگیری می نمایند. اثرات ضد التهابی این گیاه موجب بهبود زخمهای معده و دستگاه گوارش می شود.

ضد عفونی کننده دستگاه گوارش(آنتی باکتریال و آنتی سپتیک)      

             با توجه به اینکه افشره این گیاه خاصیت آنتی باکتـریال داشتـه از رشـد باکتـری ها در مـعده جلوگـیری کرده و سـبب ضد عفونی شدن دستگاه گوارش می شود.

 

مقدار و نحوه مصرف

روزانه سه مرتبه و هر بار 3 تا 5 قطره در یک لیوان آب، چای یا شربت حل کرده و میل نمایید.

 

موارد منع مصرف

  1.  ایمنی مصرف این فرآورده در دوران بارداری به اثبات نرسیده است. با این وجود منافع آن در برابر مضرات آن باید سنجیده شود.
  2.  افراد حساسبه بابونهاز مصرف این فرآورده خودداری نمایند.

 

نکات قابل توصیه

  • چنانچه این فرآورده به‌ عنوان‌ ضدالتهاب‌ مصرف میگردد، ترجیحاً نيم‌ ساعت‌ قبل‌ از غذا مصرف‌ شود.
  • از آنجائیکه تولید هر کیلوگرم اسانس طبیعی مستلزم فرآوری چند صد کیلوگرم گیاه دارویی می باشد، از این رو روغن بدست آمده (افشره) بسیار غلیظ و معطر است و مصرف تنها چند قطره از آن می تواند به حفظ و ارتقاء سلامتی شما کمک نماید، ولی در صورت تمایل می توانید مطابق ذائقه خود و به دفعات میل نمایید.
  • قرار دادن این فرآورده در محیط سرد خروج افشره را کند خواهد کرد، لذا برای برگرداندن به حالت اولیه مجدداً افشره را در محیط گرم قرار دهید.
  • دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

 

شرایط نگهداری

در جای خشک و تاریک و در دمای محیط (کمتر از 25 درجه سانتی گراد) نگهداری شود.کپی
لینک اشتراک گذاری

  • 6492
  • 56