درباره دکتر حسین بهاور

پزشک خانواده

پزشک دوره دیده طب سنتی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

عضو هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی استان البرز

عضو رسمی انجمن حجامت ایران

عضو رسمی انجمن طب سوزنی ایران

پزشک دوره دیده طب کار

دارای گواهینامه مهارت حرفه ای درمان های سوء مصرف مواد مخدر (MMT)

کارشناس استاندارد (مدیریت کیفیت ارزیابی تایید صلاحیت آزمایشگاه ها)

آدرس پستی مطب :

کرج، چهارراه مصباح، خیابان امام زاده حسن، نبش سه راه مصباح، نرسیده به بانک ملی ، ساختمان پزشکان مصباح، طبقه همکف

تلفن مطب : 02632241355

نظرسنجی
نظر شما در مورد سایت؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
ضعیفنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء: 97
نظرات : 0

تدابیر طب سنتی برای فصل زمستان

سایت دکتر حسین بهاورمزاج فصل زمستان سرد و تر است .این « سرما » ناشی از تابش مایل خورشید به زمین و « تر » بودن آن نیز به دلیل بارش برف و باران است.  بنابراین این فصل برای افرادی که مزاج گرم و خشک دارند مناسب‌تر است ولی برای صاحبان مزاج سرد و تر ( افراد مسن بالاتر از 60 سال ) نامناسب است.

با ورود به فصل زمستان توصیه می‌شود در این فصل بیشتر از غذاهای با طبع گرم استفاده شود و در ، نوشیدنی‌ها و غذاها را باید گرم مصرف شوند.لذا افراد دارای مزاج سرد و تر باید در زمستان و شب‌ها در مصرف غذاهای سردی‌بخش احتیاط کنند.به طور کلی سیستم هضم بدن در فصل زمستان قوی‌تر است، به همین دلیل کله‌پاچه، حلیم و غذاهایی مانند فسنجان که ماهیتی غلیظ دارند را در این فصل می‌توان بیشتر مصرف کرد.همچنین مصرف غذاهای گوشتی و استفاده از ادویه‌ به دلیل اثر گرمایی در بدن مفید بوده و مانع از تولید رطوبت در بدن می‌شود و استفاده از غذاهای گرمی‌بخش مانند کره، عسل، بادام و فندق به همراه غذاهای اصلی توصیه می‌گردد. بدیهی است مقدار این غذاها در هر فرد به تناسب مزاج وی می‌باشد .

 

البته به این نکته توجه شود که اگرچه در فصل زمستان بدن نیاز به غذای بیشتر و نیز مقدار بیشتری گوشت دارد ولی اگر زمستان، طبع زمستانی ندارد، یعنی گرم‌تر از حد مورد انتظار است یا بارندگی کمی دارد، غذاها را باید به‌اندازه خورد.

 

بهتر است در زمستان مصرف میوه‌های سرد و مرطوب مثل هندوانه، خیار، نارنگی و... کم شود و بیشتر از میوه‌های گرم و میوه‌های خشک و خشکبار استفاده شود.افراد کهنسال در زمستان نیز بهتر است انجیر بیشتر بخورند چون ملین طبع است.

 

خوابیدن در روز، بویژه در زمستان، باعث ایجاد بیماری‌های رطوبی و نزله می‌گردد. تباهی رنگ چهره، سستی بدن، احساس کسالت و کاهش اشتها از دیگر عوارض خواب روز هستند.


به دلیل سردی و تری فصل زمستان بر بدن انسان اثراتی دارد که شامل گرم شدن باطن و افزایش حرارت غریزی، غلیظ و ساکن شدن اخلاط به دلیل سردی، افزایش مواد زاید، افزایش میزان ادرار و رسوب آن و صعود بخارات ناشی از مواد سرد و تر به سمت سر و نزول آن به سوی اعضای ضعیف و در نتیجه ایجاد بیماری در این اعضا مانند رمد (عفونت چشم)، خناق (در حلق)، انواع ذات‌الجنب، ذات الریه، زکام و نزله و بیماری‌های عصبی، سکته و صرع می‌شود . در صورت بروزبیماری در زمستان باید هر چه سریع‌تر مواد زائد خارج شود، چرا که تا علت بیماری قوی نباشد، در زمستان ایجاد عارضه نمی‌کند.

 

همچنین انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش در فصل زمستان مفید است و در این فصل باید ورزش‌های سنگین انجام گردد تا از پیدایش و انباشت اخلاط بد در بدن جلوگیری شود بویژه در افرادی كه در بدن‌شان رطوبت زیادی وجود دارد، به همین دلیل ورزش‌هایی مانند پیاده روی و پرتحرک توصیه می شود.بهترین زمان ورزش در فصل زمستان، آخر روز است .

 

در این فصل، باید جامه گرم چون جامه پشمین و پوستین و ابریشمی و پنبه‌دار پوشید زیرا این نوع جامه‌ها بخار گرم بدن فرد را به خود گرفته و آن را در میان ذرات خود نگه می‌دارند و مانع از سرد گشتن بدن وی می‌گردند.

 

در این فصل، پس از حمام، نباید به‌طور ناگهانی در معرض هوای خارج قرار گرفت.و مالیدن روغن گل سرخ، زیتون و شب بو بر بدن، خود را از غم دور نگهداشتن بسیار مفید استتدابیر طب سنتی برای فصل زمستان خوابیدن در روز سیستم هضم بدن در فصل زمستان غذاهای با طبع گرم بیماری‌های رطوبی و نزله مزاج فصل زمستان سرد و تر
ارسال شده در مورخه : يكشنبه، 28 آذر ماه، 1395 توسط admin  پرینت

مرتبط باموضوع :

 دارو های گیاهی با نظر متخصص مصرف شوند  [ شنبه، 3 بهمن ماه، 1394 ] 971 مشاهده
 علل خواب رفتگی دست‌ و پا از منظر طب سنتی ایران  [ چهارشنبه، 30 دي ماه، 1394 ] 766 مشاهده
 بهار طبی ،بهترین زمان پاکسازی بدن  [ چهارشنبه، 14 فروردين ماه، 1398 ] 4165 مشاهده
 فواید تنفس عمیق  [ سه شنبه، 19 تير ماه، 1397 ] 462 مشاهده
 تاثیر حرکت ماه و ایام حزیران بر کیفیت حجامت  [ يكشنبه، 31 خرداد ماه، 1394 ] 1063 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب
اینجا محل تبلیغ شماست